Pistolet ASG z tłumikiem – ST23 STTI

Tłumiki do replik broni airsoftowej mają inne zastosowania niż w przypadku prawdziwej broni palnej. Zwiększają siłę pistoletów ASG, mogą wykorzystywać Airsoft Tracer Unit oraz funkcjonować jako przedłużenie lufy. Estetyczne zalety też nie są złe, ale w zasadzie najmniej istotne. Jednym z „gotowych” zestawów broni Air Soft Gun jest Replika H&K Mk23.

Tłumiki – wyobrażenia, a rzeczywistość

W przypadku broni palnej tłumiki mają przede wszystkim redukować huk wystrzału. Oczywiście, istnieje ogromna rozbieżność między tym, co można zobaczyć w filmach i grach niż jest naprawdę. Hollywood słynie z przesady, ale w przypadku tłumików jest to mega przykład.

W rzeczywistości niektóre bronie mają tak głośny wystrzał, że można od nich ogłuchnąć. Przy wystrzałach strzelb można nawet poczuć fale dźwiękowe. Prawdziwy Glock 17 wystrzeliwuje pocisk z mocą ponad 160 dB. Tłumik redukuje hałas o 30-40 dB. Dla porównania poziom hałasu o wysokości 140 dB ma silnik odrzutowy podczas startu. W rzeczywistości tłumik redukuje huk do tego stopnia, że można strzelać w miarę bezpiecznie bez słuchawek i ochronników słuchu. Tak czy inaczej tłumików optymalnie jest używać w pistoletach ASG. Niektóre modele mają gotowy tłumik w zestawie – więcej w sklepie ze sprzętem do air soft gun.

Repliki z tłumikami – ST23 STTI

Ten pistolet ASG wygląda naprawdę zacnie – jest duży, ciężki i sprawia wrażenie solidnej, mimo że wykonany został z tworzywa ABS. Magazynek w większości jest metalowy i waży 275 gramów. Szczęki trzymające kulki i górna część są z tworzywa. Po odpowiednich modyfikacjach można uzyskać naprawdę przyzwoite parametry. Zasięg skuteczny można podbić do ok. 40 metrów, aw przypadku dystansu 20 metrów skupienie trafień osiągnie ok. 25 cm. Słabiej pod tym względem wypadają 2-3-krotnie droższe repliki Beretty i Colta.

Zalety

  • dobry jako pistolet podręczny dla snajpera,
  • niskie zużycie gazu, na jednym nabiciu można wystrzelić ok. 8 magazynków kulek 0,2,
  • bardzo dobry stosunek ceny do jakości,
  • możliwość ulepszeń.

Wady

  • po dokręceniu tłumika promień tłumika zlewa się z muszką, co może sprawiać problemy podczas celowania,
  • drogie – i to bardzo – magazynki w cenie ponad połowy repliki,
  • „przekłamane FPS-y (300/330 a nie 300/380),
  • wymaga poprawek (uszczelnienia, tłumik, wyzerowanie hop up, czyszczenie lufy z gumką) oraz odpowiedniej kabury, jeśli chce się używać tłumika.