Blackout – co to i jak się na niego przygotować?

blackout co to

Blackout to stan niedoboru energii. Jest to sytuacja, w której użytkownicy nie mają dostępu do prądu, niezależnie od ich lokalizacji i pory dnia. Blackout to zdarzenie, które może być spowodowane kilkoma czynnikami, takimi jak klęski żywiołowe, przerwy w dostawie prądu z przyczyn naturalnych lub spowodowane przez człowieka, takie jak pożary, powodzie itp. Czy Polsce grozi blackout energetyczny i jak przygotować się na taką ewentualność? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest zjawisko blackout?

Termin „blackout”, czyli zaciemnienie jest używany w odniesieniu do jakiejkolwiek formy utraty zasilania oraz wszelkiego rodzaju przerwy lub braki w dostawie prądu. Skutki przerwy w dostawie prądu mogą być różne, od światła, dźwięku lub braku efektu do całkowitej przerwy w dostawie prądu i zamknięcia obiektu, takiego jak rafineria ropy naftowej. Awaria zasilania może być spowodowana dowolnym z tych czynników i może obejmować między innymi: Mroźne temperatury , uderzenia pioruna lub awaria zasilania.

Awaria zasilania może również spowodować awarię lub brak reakcji sprzętu, zakłócić normalne działanie lub niekorzystnie wpłynąć na jakość powietrza, poziom temperatury i wilgotności w obiekcie. Może to również skutkować tymczasową pracą sprzętu, który nie został zaprojektowany do obsługi awarii zasilania. Im dłużej trwa przywrócenie usługi przedsiębiorstwu użyteczności publicznej, tym większe szkody . W przypadku bardzo dużej przerwy w dostawie prądu uszkodzenia mogą być nieprzewidywalne i kosztowne. W rzeczywistości często zdarza się, że awaria zasilania trwa kilka godzin lub dni, zanim firma energetyczna będzie mogła przywrócić usługę. W tym momencie woda i ścieki mogą również zostać zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi, takimi jak metale ciężkie lub tlenek węgla.

Blackout energetyczny – rodzaje

Powinniśmy mieć podstawową wiedzę o tym, jak przygotować się na zaciemnienie. Pierwszym krokiem jest poznanie rodzaju zaciemnienia, o którym mówimy. Istnieją trzy rodzaje:

blackout energetyczny
  • Ciągłe zaciemnienie: ciągła awaria zasilania, co oznacza, że moc elektryczna spada do zera w regularnych odstępach czasu. To najczęstsza forma zaciemnienia. Dlatego ciągłe przerwy w dostawie prądu są najniebezpieczniejszym rodzajem przerwy w dostawie prądu, jakiej możesz doświadczyć.
  • Zaciemnienie na czas nieokreślony: gwałtowny spadek dostaw energii elektrycznej, spowodowany nieplanowanymi zakłóceniami, takimi jak awaria nuklearna lub atak terrorystyczny . Tego typu przerwy w dostawie prądu na czas nieokreślony mogą trwać bardzo długo i są szczególnie trudne do pokonania. ·
  • Częściowe zaciemnienie: zasilanie przerywa się sporadycznie i działa tylko przez krótki czas. Ten rodzaj blackoutu jest zwykle wynikiem przyczyn naturalnych, takich jak pioruny, burze lub powodzie, a nie celowego ataku ze strony grupy terrorystycznej lub kraju.

Blackout w Europie

Kryzys energetyczny w Europie pogłębia się z każdym dniem. Wynika to z faktu, że kraje UE nadal nie są w stanie kontrolować zużycia energii. , co jest wynikiem ich wysokooktanowej polityki energetycznej. Unia Europejska ma problem ze zużyciem energii: kryzys energetyczny w Europie nadal narasta. Zużycie energii w euro wzrosło o 6% w 2016 r., podczas gdy zużycie ropy spadło o 3%. To pokazuje, że kraje UE nadal nie są w stanie kontrolować swojego zużycia ropy i wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednak oczekuje się, że całkowita ilość energii elektrycznej zużywanej w Europie zmniejszy się w tym roku o 1,5 miliona kilowatogodzin.

Czy Polsce grozi blackout energetyczny?

Energia jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości życia. Światowa populacja rośnie, a zużycie energii również rośnie. W Polsce jest wiele problemów z zaopatrzeniem w energię: rośnie import paliwa i jego zużycie, wzrasta cena energii elektrycznej, brakuje miejsc magazynowych, co stwarza problemy w produkcji. Aby rozwiązać te problemy, potrzebne są inwestycje w infrastrukturę energetyczną i rozwój gospodarczy. W każdym kraju pojawia się problem zaopatrzenia w energię. Czy w takim razie Polsce grozi blackout? Ryzyko awarii podczas nadchodzącej przerwy w dostawie prądu jest niewielkie. System energetyczny jest dość dobrze zabezpieczony jeśli chodzi o zabezpieczeniem przed przerwaniem dostaw do odbiorców w całej Polsce.

Blackout – jak się przygotować?

blackout co przygotować

Po pierwsze zgromadź zapasy żywności. W tej sytuacji najlepsze będą konserwy, przetwory w słoikach oraz produkty o długiej dacie przydatności do spożycia. Zadbaj też o rezerwy wody pitnej. Bez wody człowiek nie przeżyje bowiem dłużej niż kilka dni. Gdy awaria prądu będzie trwać długo, a sklepy będą pozamykane, może okazać się, że będzie ona trudna do zdobycia lub niedostępna. Kup kilka zgrzewek butelkowanej wody mineralnej i przechowuj ją w chłodnym, zacienionym miejscu. Przygotuj latarki, baterie oraz inne źródła światła takie jak świece oraz zapałki i zapalniczki. Powerbank z pewnością może okazać się niezbędnym narzędziem. Dzięki niemu naładujesz swój telefon komórkowy, który może Ci się przydać oraz inne urządzenia zasilane kablem USB.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o gadżetach, które mogą Ci się przydać sprawdź nasze wpisy z kategorii >>> Praktyczne akcesoria