Wyposażenie militarne – pasy taktyczne

Ważnym elementem przygotowania przed każdą rozgrywką ASG jest odpowiedni dobór wyposażenia. Warto zastanowić się, jakie akcesoria czy oporządzenie będzie nam potrzebne, tak aby podczas gry zachować swobodę ruchów, ale jednocześnie mieć przy sobie wszystko, co niezbędne. Dobrym, a zarazem wygodnym rozwiązaniem, które umożliwi odpowiednie przenoszenie sprzętu jest pas taktyczny.

Zalety pasów taktycznych

Pas taktyczny stanowi niezwykle użyteczny element wyposażenia. Odpowiednio dobrany model pozwoli wygodnie przenieść sporo sprzętu różnego rodzaju. Pasy taktyczne wykonywane są z lekkich i wytrzymałych materiałów. Dobrze dopasowany pas nie krępuje ruchów, dzięki czemu stanowi bardzo popularny element wyposażenia, sprawdzający się zarówno w ASG, jak i w codziennym użytkowaniu. Trzeba jednak podkreślić, że w przeciwieństwie do plecaków czy toreb pasy nie sprawdzą się przy przenoszeniu dużych ilości sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pasów taktycznych. Poszukując odpowiedniego dla siebie należy przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie on służył. Najbardziej istotnym elementem jest taśma, z której pas jest wykonany. To ona w największym stopniu odpowiada za stabilizację przenoszonego na nim ekwipunku. Aby wybrać odpowiedni rodzaj pasa do sprzętu, musimy ocenić jego łączną masę, tak aby mieć pewność, że wybrany pas wytrzyma konieczne obciążenie. Dedykowane strzelectwu sztywne pasy taktyczne wykazują się największą stabilnością. Są one w stanie utrzymać w miejscu nawet kilka kilogramów ekwipunku. Sztywne pasy nie zapewnią jednak takiej elastyczności i wygody jak nieusztywnione modele.

Klamry do pasów taktycznych

Ważnym elementem pasa taktycznego jest także solidna klamra. W zależności od potrzeb, budżetu, a także indywidualnych preferencji można wybrać modele wyposażone w różne wersje klamer. Najbardziej podstawowym rodzajem jest tak zwana ramka, czyli prostokąt z wewnętrzną belką. Występują zarówno wersje polimerowe, jak i takie wykonane ze znacznie wytrzymalszych materiałów: stali lub aluminium. Popularnym rozwiązaniem są klamry polimerowe w typie Quick Release. Umożliwiają one szybkie wypięcie pasa, jednak mogą być mniej wytrzymałe niż tradycyjne klamry.